Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Instrument och reagens för analys av 4 STI agens.
Referensnummer: 1604163
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 38432000 Analysapparatur
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar ett system (helautomatiskt analys- och förbehandlingsinstrument) för storskalig detektion av nukleinsyra (DNA eller RNA) från Chlamydia trachomatis (CT), Neisseria gonorrhoeae (GC), Mycoplasma genitalium (MG) på Klinisk Mikrobiologi samt humant papillomavirus (HPV) på Klinisk Patologi från kliniskt provmaterial. Systemet skall även innehålla funktion för automatisk preparation av vätskebaserade cellprov.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 33100000 Medicinsk utrustning, 38000000 Laboratorieutrustning, optisk utrustning och precisionsutrustning (exkl. glas)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen