171607-2018 - ResultatSverige-Växjö: Synhjälpmedel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Synhjälpmedel: Förstorande videosystem
Referensnummer: 17RK1027
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
38624000 Synhjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser följande synhjälpmedel inom området Förstorande videosystem, ISO-kod 22 03 18:
— CCTV stationär,
— CCTV med textuppläsning (OCR till tal),
— CCTV portabel med läsbord,
— CCTV portabel,
— Elektroniska förstoringsglas (5" och 7"),
— Portabelt system kopplat till dator och/eller monitor,
— Stationärt system kopplat till dator och/eller monitor,
— Fristående kamera för avståndsförstoring/omgivningskamera,
— Fristående tillbehör.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
30231300 Bildskärmar, 32000000 Radio-, televisions-, kommuniktions- och telekommunikationsutrustning samt tillhörande utrustning, 32323300 Videoutrustning, 32333200 Videokameror
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen