171618-2023 - ÄndringSverige-Stockholm-Arlanda: IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
Rättelse
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förmånsportal och pensionsrådgivning
Referensnummer: SDA 2022-00341
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
En upphandling , två anbudsområden
Swedavia har behov av en förmånsportal som stödjer Swedavias arbete med att erbjuda och kommunicera förmåner. Förmånsportalen ska innehålla ett brett sortiment av förmåner och rabatter som Swedavia kan välja att erbjuda medarbetare i koncernen. Tjänsten ska levereras som en SaaS tjänst.
Swedavias medarbetare ska via den webbaserade pensionsrådgivningstjänsten få en komplett sammanställning av befintliga pensionsförmåner såsom ålderspension, efterlevandeskydd och sjukersättning.  Tjänsten ska kunna hantera samtliga pensionsförmåner såsom allmänna, privata, tidigare tjänstepensioner samt aktuell tjänstepension via anställning i Swedavia.  Tjänsten ska levereras som en SaaS tjänst.
”För de fall att anbudsansökande företag vill använda sig av European Single Procurement Document (ESPD) kommer Swedavia möjliggöra för detta genom att på begäran skicka ut dokumentet till det anbudssökande företaget.