17162-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Radioaktivt material – Radiofarmaka 2024
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelRadiofarmaka 2024
BeskrivningDenna upphandling omfattar generatorer, isotoper och kit för diagnostik och behandling för fem regioner tillsammans. Regionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Region Västerbotten samt Region Dalarna.
Intern identifierare23-IU-87
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 09343000 Radioaktivt material
Ytterligare klassificering (cpv): 09344000 Radioisotoper
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
TitelGenerell del
BeskrivningRegionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Region Västerbotten samt Region Dalarna upphandlar i samverkan Radiofarmaka. Upphandlingen omfattar generatorer, isotoper, kit för diagnostik och behandling enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Del (anbudsområde)LOT-0002
TitelKrav på Generatorer
BeskrivningRegionerna i Norra sjukvårdsregionen; Region Västernorrland, Region Jämtland Härjedalen, Region Norrbotten och Region Västerbotten samt Region Dalarna upphandlar i samverkan Radiofarmaka som administreras av sjukvårdspersonal inom de fem Regionerna. Upphandlingen omfattar generatorer, isotoper, kit för diagnostik och behandling enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt.
Del (anbudsområde)LOT-0003
TitelKrav på isotoper
Huvudklassificering (cpv): 33600000 Läkemedel
Ytterligare klassificering (cpv): 09343000 Radioaktivt material, 09344000 Radioisotoper
Del (anbudsområde)LOT-0004
TitelKrav på Kit