171641-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Finspång: Drift av idrottsanläggningar
Koncessionsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/23/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av simhall och gym
Referensnummer: KS.2023.0221
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
92610000 Drift av idrottsanläggningar
II.1.4.
Kort beskrivning
LUK - tjänster- och byggkoncessioner
Finspångs kommun bjuder in intresserade leverantörer att lämna Anbud i upphandlingen av en tjänstekoncession för drift av kommunens badhus med tillhörande café, reception, gym, relaxavdelning samt gruppträningslokaler.
Upphandlingen omfattar en tjänstekoncession avseende verksamhetsdrift av badhuset Arena Grosvad med tillhörande café, reception, gym, relaxavdelning samt gruppträningslokaler.
Tjänstekoncessionen omfattar endast verksamhetsdrift, då Beställaren ansvarar för den tekniska driften av Anläggningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Koncessionen är uppdelad i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen