Ytterligare upplysningar kan erhållas från ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI -Text- och bildtolkning genom AI
Referensnummer: LM2020/006790
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med denna RFI är att ge Lantmäteriet information om vilka möjligheter som finns på marknaden och vilka leverantörer som har erfarenheter av olika AI-tillämpningar på området tolkning av text och/eller karta.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med denna RFI är att ge Lantmäteriet information om vilka möjligheter som finns på marknaden och vilka leverantörer som har erfarenheter av olika AI-tillämpningar på området tolkning av text och/eller karta