171778-2017 - ResultatSverige-Umeå: Roterande instrument och slipinstrument
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Dental utrustning.
Referensnummer: VLL 1020-2016
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33136000 Roterande instrument och slipinstrument
II.1.4.
Kort beskrivning
Dentalutrustning behandlingsstol-unit, operationslampa.
Röntgenutrustning för bildtagning med intraoral detektor.
Turbinvinkelstycken, hand- och vinkelstycken och profylaxvinkelstycken.
Smörj och desinfektionsutrustning.
Beräknat värde/avtalsperiod ca 32 000 000 SEK.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Komplett dentalutrustning behandlingsstol-unit, operationslampa
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33136000 Roterande instrument och slipinstrument, 33130000 Utrustning och instrument för tandvård och underspecialiteter, 33192400 Arbetsutrustning för tandläkare, 33111500 Tandröntgen, 31524110 Operationslampor, 33000000 Medicinsk utrustning, läkemedel och hygienartiklar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Komplett röntgenutrustning för bildtagning med intraoral detektor.
Del nr: 2
Del nr: 3
Smörj- och desinfektionsutrustning
Del nr: 4