171782-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Lidköping: Försäkrings- och pensionstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Pensionsadministrativa tjänster samt försäkringslösningar
Referensnummer: 2022 - 85
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
66500000 Försäkrings- och pensionstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Kommunerna Essunga, Götene, Grästorp, Lidköping, Skara och Vara bjuder in att lämna anbud på pensionsadministrativa tjänster och försäkringslösningar.
Upphandlingsobjekt
Upphandlande myndigheter bjuder in er att lämna anbud på pensionsadministrativa tjänster och försäkringslösningar för alla kollektivavtalade förmåner, samt inlösen av äldre pensionsutfästelser.
Respektive kommun är sin egen upphandlande myndighet/juridiska person och tecknar avtal var för sig. Denna upphandling förutsätter att samtliga upphandlande myndigheter erhåller samma priser, rabatter och övriga villkor.
Avtalsform
Avtal med en (1) Leverantör för samtliga tjänster för samtliga upphandlande myndigheter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
66510000 Försäkringar, 66520000 Pensionstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Anbudsutvärdering
Köparen kommer att anta det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet med beaktandet av kriteriet bästa förhållande mellan pris och kvalité.
Utvärderingsmodellen som används är en mervärdesmodellen (SEK) där varje anbud erhåller ett mervärde beroende på hur väl de olika utvärderingskriterierna uppfylls. Köparen kommer att utse en grupp av personer som kommer genomföra utvärderingen. Dessa personer kommer utifrån inlämnade beskrivningar och anbudspresentation att bedöma de olika kvalitetskriterierna och ge en samlad bedömning för respektive kvalitetskriterium.
Utvärderingspris pensionsadministration + utvärderingspris försäkringslösning = anbudets totala utvärderingspris
Det anbud som erhåller lägst totalt utvärderingspris är det ekonomiskt mest fördelaktiga anbudet och den Leverantören antas. Om två eller flera Leverantörer får samma utvärderingspris kommer den Leverantör vars anbud fått högst totalt mervärdesavdrag för kvalitet antas för ingående av ramavtal. Om det ändå inte går att skilja anbuden åt kommer lottning att genomföras för att få fram det vinnande anbudet.
Utvärderingspriset är endast till för utvärdering av anbuden, angivna priser blir avtalade priser.