Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Livsmedel – kolonial, fryst, färskt, mjölkprodukter och korv.
Referensnummer: UH-2016-109
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 15131120 Korvprodukter
II.1.4.
Kort beskrivning
Vetlanda kommun upphandlar kolonial, fryst, färskt m.m., mjölkprodukter och färska korvprodukter för leverans till kommunens olika leverans ställen. Anbud kan lämnas på en eller flera varugrupper.
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
1. Kolonial, fryst, färskt m.m.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d, 15500000 Mejeriprodukter, 15600000 Spannmålsprodukter, stärkelse och stärkelseprodukter, 44618420 Livsmedelskonserver, 15131000 Köttkonserver och köttprodukter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
2. Mjölkprodukter
Del nr: 2
Ytterligare CPV-kod(er) 15510000 Mjölk och grädde, 15551300 Yoghurt, 15500000 Mejeriprodukter
3. Färska korvprodukter
Del nr: 3
Ytterligare CPV-kod(er) 15131120 Korvprodukter, 15131130 Korv