171846-2020 - KonkurrensutsättningSverige-GÄVLE: Tjänster i samband med fiske
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Multifunktionellt fiskeredskap (multifälla)
Referensnummer: HIG-STÖD 2020/203
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77700000 Tjänster i samband med fiske
II.1.4.
Kort beskrivning
Högskolan i Gävle (Högskolan) inbjuder intresserade anbudsgivare att delta i upphandling av multifunktionella fiskeredskap (multifällor) som är anpassade att tåla den specifika miljön i Östersjön, med avseende på abiotiska faktorer och för att vara anpassade att sälar inte kan tas sig in i fiskhusen. I upphandlingen ingår även provfiske, utvärdering av fångsten och analys av fångsteffektiviteten.
Syfte och omfattning
Upphandlingens syfte är att upphandla ett nytt passivt, sälsäkert, flyttbart, ergonomiskt och fångsteffektivt redskap för fiske efter främst de tre arterna abborre/perch (Perca fluviatilis), strömming/herring (Clupea harengus), och siklöja/vendace (Coregonus albula) i Östersjön.
Högskolan avser teckna ramavtal med en leverantör som kan tillgodose följande tre delar:
— Konstruktion,tillverkning och modifiering av fiskeredskapen
— Provfiske och utvärdering av fångsten samt analys av fångsteffektiviteten
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
37413100 Fiskeredskap, 73112000 Marin forskning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Konstruktion,tillverkning och modifiering av fiskeredskapen
Provfiske och utvärdering av fångsten samt analys av fångsteffektiviteten
Undervattenskameror