171886-2017 - ResultatSverige-Karlstad: Datorer och datamateriel
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VDI 2017.
Referensnummer: C2016/796
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
30200000 Datorer och datamateriel
II.1.4.
Kort beskrivning
Karlstads universitet upphandlar VDI-lösning.
Målet med upphandlingen är att hitta en lösning för att ersätta den studentdatormiljö universitetet har idag med en VDI-lösning (virtual desktop infrastructure) som ger motsvarande funktionalitet.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen