Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Städtjänster i skolförvaltningens lokaler
Referensnummer: UH-2022-055
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Härnösands kommun avser att teckna ramavtal med en eller fler leverantör/er för lokalvård av vissa lokaler där skolverksamhet bedrivs. Upphandlingen innefattar städtjänster i grundskola, skolmatsalar och förskolor, där kommunen avser att dela upp kontrakten för de tre (3) olika områden för att öppna upp möjligheten till fler leverantörer med olika kapacitet. Samtliga anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på alla eller enstaka område/n.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 5 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas föralla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ANBUDSPRIS Område - Grundskola
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 90919000 Kontors- och skolstädning samt rengöring av kontorsutrustning, 90900000 Städning och renhållning, 90910000 Städning, 90919300 Städning av skolor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen innefattar städtjänster som funktionsutförande mot målbild. Ritningar bifogas i annonsen. Anbudslämnare har möjlighet att få lokalkännedom om lokalerna genom visning under annonseringsperioden efter bokning med angiven kontaktperson för sakfrågor i avtalet.
ANBUDSPRIS Område - Förskolor
Del nr: 2
ANBUDSPRIS Område - Matsalar
Del nr: 3