171927-2023 - ResultatSverige-Vänersborg: Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Byggentreprenader
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
VF- VT Tågdepå Falköping
Referensnummer: FAST 2022-01144
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
45213320 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader med anknytning till järnvägstransport
II.1.4.
Kort beskrivning
Västfastigheter; Entreprenaden omfattar utbyggnad av befintlig tågdepå med ny spårhall, verkstads- och kontorsbyggnad, externt lager samt utbyggnad av järnvägsanläggning. Spårhallen byggs ut från 3 spårplatser till 6 spårplatser med utrustning så som lyftar, takplattformar och traverser.
Entreprenaden omfattar både mark-, spår-, och husbyggnadsarbeten.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
45210000 Byggnadsanläggning, 45213000 Bygg- och anläggningsarbeten: affärs-, lager- och industribyggnader samt byggnader med anknytning till transport, 45234100 Anläggningsarbeten för järnvägar, 45236000 Markanläggning, 45310000 Installation av elektriska ledningar och armatur, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 51900000 Installation av styr- och reglersystem
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen