171964-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Visby: Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skolskjuts Visbyområdet
Referensnummer: RS 2018/53
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60130000 Passagerartransport på väg för särskilda ändamål
II.1.4.
Kort beskrivning
Skolskjutsuppdrag är regelbunden trafik avsedd för transporter av elever till och från skolan varje skoldag, vilka för närvarande uppgår till ca. 180 dagar/år. Skolskjutsen är anpassad till skolans starttider på morgonen och sluttider på eftermiddagen.
Skolskjutsuppdraget är uppdelat i ett antal rutter vilkas utformning framgår av förfrågningsunderlaget.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar skolskjutsuppdrag i Visbyområdet.
Beskrivning.
Skolskjutsverksamheten motiverar omfattande kvalitets- och trafiksäkerhetskrav i genomförandet av detta uppdrag. Särskilt viktigt är det för uppdragsgivaren att skolskjutsverksamheten uppnår:- Hög nivå avseende kvalitet för trafiksäkerhet, fordonen, uppdragets genomförande och punktlighet.- Låg nivå avseende negativ miljöpåverkan för uppdragets genomförande.
Vi ser i vissa fall att elevunderlaget inte fyller en buss utan att taxifordon då är en bättre lösning. Det ger oss också en möjlighet att i de fall då busstiderna blir orimligt långa ta en del av eleverna i en taxirutt för ett mindre antal elever, i dessa fall kommer avtalet för transportörer att tillämpas.
Trafikvolymen i uppdraget kan komma att förändras under avtalsperioden och förändringar kan komma att ske beroende på omständigheter så som myndighetsbeslut, ändrade regler för skolskjutstrafik, förändrad skolorganisation, större ombyggnationer eller förändrat elevantal.