Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Återtag av IT utrustning.
Referensnummer: 2023-32
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 79990000 Diverse företagstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att Beställaren (de ingående kommunerna och de kommunala bolagen) ska få en Leverantör som hanterar alla återtag och utskrotning av samtlig IT utrustning, IT tillbehör, telefoner och surfplattor. Beställaren söker en Leverantör som kan åta sig ett helhetsåtagande gällande återtag, utskrotning, dokumentation från beställning till färdigt hantering av den återtagna utrustningen.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 30200000 Datorer och datamateriel, 30213100 Bärbara datorer, 30213500 Handdatorer, 30237200 Datortillbehör, 30237300 Datormateriel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen