172012-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Sundsvall: Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Projekt- portfölj och tidrapporteringssystem
Referensnummer: MD2018-134
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
48300000 Programvara för dokumentredigering, ritning, bildhantering, schemaläggning och produktivitet
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser systemstöd inklusive leverans-, support-, och underhållsavtal samt tjänster för installation, konvertering, parametersättning, utbildning, driftsättning och förvaltning. Föreslagen lösning behöver hantera:
— Portföljstyrning.
— Projekthantering.
— Resurs-, kompetens- och kapacitetshantering.
— Tidrapportering mot projekt och närvarorapportering mot lön.
Lösningen bör ha Portföljstyrning som grund, styrande av alla andra komponenter.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
48311000 Programvara för dokumenthantering, 48330000 Programvara för schemaläggning och produktivitet, 48450000 Programvara för tidsredovisning eller personal
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen