Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift av det särskilda boendet Kullen
Referensnummer: KSUH23/1
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser drift av det särskilda boendet Kullen i Ekerö kommun.
Kullen är ett särskilt boende med 82 platser beläget i centrala Ekerö. Boendet är avsett för företrädesvis äldre personer med omfattande omsorgs- och omvårdnadsbehov inklusive hälso- och sjukvårdsinsatser. Boendet rymmer även demensplatser.
Kullen uppfördes år 1995 och Socialnämnden har allt sedan dess upphandlat driften på entreprenad. Nuvarande utförare är Attendo Sverige AB.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 308 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85310000 Socialt arbete, 85311000 Social omsorg med inkvartering, 85311100 Äldreomsorg, 85323000 Kommunal hälso- och sjukvård
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen