172028-2018 - KonkurrensutsättningSverige-Leksand: Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal - Tekniska konsulter
Referensnummer: 2018/43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71000000 Arkitekt-, bygg-, ingenjörs- och besiktningstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Ramavtal konsulttjänster inom.
— Arkitekt – Bygg,
— Arkitekt – Fysisk planering,
— Arkitekt – Landskap,
— Gatu-, Park-, Väg-, Mark-etc,
— Anläggningsprojektering,
— Fastighet,
— Byggnadskonstruktion,
— VVS-teknik,
— Energi,
— El-, Tele-, och Datasystem,
— Projekt-/byggledning,
— Geoteknik,
— Miljö-/miljöbyggnad,
— Buller och vibrationer, akustik,
— Trafik,
— VA-teknik,
— Brandskydd.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71210000 Arkitektoniska konsulttjänster, 71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71242000 Projektering och formgivning, kostnadsuppskattning, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71311000 Konsulttjänster för väg- och vattenbyggnad, 71311300 Konsulttjänster för infrastruktur, 71313000 Miljötekniska konsulttjänster, 71314300 Konsulttjänster för energibesparing, 71315200 Byggkonsulttjänster, 71316000 Konsulttjänster för telekommunikation, 71317000 Konsulttjänster för skydd mot och kontroll av faror, 71318000 Byggtekniska konsulttjänster och rådgivning, 71320000 Byggtekniska konstruktionstjänster, 71321300 Konsulttjänster inom VA, 71321400 Konsulttjänster inom ventilation, 71350000 Vetenskapliga och tekniska ingenjörstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 71541000 Byggteknisk projektledning, 71600000 Teknisk provning, analys och konsulttjänster, 75251110 Brandskyddstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Uppdragen avser utförande av konsulttjänster inom aktuell kategori efter avrop från beställare.
Kategorierna kommer att utvärderas separat och avtal kommer att tecknas för varje kategori separat.
Anbud lämnas på kategorierna separat. Anbudsgivare har möjlighet att lämna anbud på en eller fler kategorier.