Typ av upphandlande myndighet Regional eller lokal myndighet
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Västfastigheter - Ny fasad CK, Östra sjukhuset, Göteborg
Referensnummer: 23/98
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 45443000 Fasadarbeten
II.1.4.
Kort beskrivning
Objektet avser höghuset i byggnad CK (Centralkliniken) och är beläget i den nordvästra delen av tomten.
Hela höghuset ska få ett nytt klimatskal. Det innebär nya fönster och fönsterpartier, tilläggsisolering av fasaden och ny aluminiumfasad. På taket ska det tilläggsisoleras och ny takpapp ska läggas. Verksamheten kommer finnas kvar och pågår som vanligt i huset under tiden som entreprenaden utförs och kommer inte evakueras utan bara flyttas undan för att kunna byta fönster och återställa invändigt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 45261210 Takläggningsarbete, 45261410 Takisoleringsarbeten, 45320000 Isoleringsarbeten, 45421100 Montering av dörrar, fönster och tillhörande element
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen