172086-2020 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Transporter (utom avfallstransport)
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Flyttjänster
Referensnummer: 705/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60000000 Transporter (utom avfallstransport)
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen omfattar flyttjänster för Helsingborgs stads, Öresundskrafts och NSVAs behov. Av olika anledningar flyttar verksamheter, både inom befintliga byggnader, mellan byggnader eller till nya adresser. Det kan exempelvis beror på omorganisation, renovering av byggnad, förändrad lagstiftning eller samverkansprojekt.
Behovet består i huvudsak av större flyttar av hela eller delar av verksamheter inom Helsingborgs stad.
Utöver transport kan även tjänster som packning, ned- och uppmontering inklusive material komma att avropas. Avrop från avtalet kan ske på en eller flera av ovanstående tjänster, allt efter önskemål från beställaren, och kommer ske successivt under avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 4 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60000000 Transporter (utom avfallstransport), 60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen