172103-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ludvika: Snöröjning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Snöröjning och halkbekämpning - Ludvika
Referensnummer: GNU 2023/31
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90620000 Snöröjning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingscenter inbjuder till anbudsgivning gällande snöröjning och halkbekämpning för Ludvika kommun, Ludvika Kommunfastigheter AB, LudvikaHem AB och WessmanBarken Vatten & Återvinning AB (WBAB), Västerbergslagens Kraft AB (VB Kraft) för områdena:
-Grängesberg,
-Notgården/Gonäs/Blötberget,
-Sunnansjö/Saxdalen,
-Nyhammar/Grangärde,
-Norrvik/Brunnsvik/Sörvik,
-Håksberg/Landforsen och
-Ludvika
Varje område är indelad i en eller flera grupper, möjlighet finns att lämna anbud för en eller flera grupper.
V
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 73 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Grängesberg - Ludvika kommun - GC-banor 1+2r
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Volymer grundar sig på uppskattningar från beställaren och kan komma att öka eller minska under avtalsperioden. Uppskattade årliga volymer per beställare:
Ludvika kommun: 5 700 000 SEK,
VB Kraft: 200 000 SEK,
LKFAB : 1 600 000 SEK,
LudvikaHem : 1 000 000 SEK och
: 600 000 SEK.
Grängesberg - Ludvika kommun - Busslinjer och andra prioriterade gator
Del nr: 2
Grängesberg - Ludvika kommun - Lokalgator - västra 1+2
Del nr: 3
Grängesberg - Ludvika kommun - Lokalgator - södra
Del nr: 4
Grängesberg - Ludvika kommun - Lokalgator - Björkås
Del nr: 5
Grängesberg - Ludvika kommun - Halkbekämpning område/grupp 1, 2, 3, 4 och 5
Del nr: 6
Grängesberg - LKFAB och LudvikaHem
Del nr: 7
Grängesberg - WBAB
Del nr: 8
Notgården/Gonäs/Blötberget - Ludvika kommun 1+2+3
Del nr: 9
Notgården/Gonäs/Blötberget - LKFAB
Del nr: 10
Notgården/Gonäs/Blötberget - LKFAB och LudvikaHem
Del nr: 11
Notgården/Gonäs/Blötberget - WBAB
Del nr: 12
Sunnansjö/Saxdalen - Ludvika kommun
Del nr: 13
Sunnansjö/Saxdalen - LKFAB och LudvikaHem
Del nr: 14
Sunnansjö/Saxdalen - WBAB
Del nr: 15
Sunnansjö/Saxdalen - VB Kraft
Del nr: 16
Nyhammar/Grangärde - Ludvika kommun 1+2 - inkl. icke fungerande vägföreningar
Del nr: 17
Nyhammar/Grangärde - WBAB
Del nr: 18
Nyhammar/Grangärde - LKFAB och LudvikaHem
Del nr: 19
Nyhammar/Grangärde - VB Kraft
Del nr: 20
Norrvik/Brunnsvik/Sörvik - Ludvika kommun - inkl. icke fungerande vägföreningar
Del nr: 21
Norrvik/Brunnsvik/Sörvik - LKFAB och LudvikaHem
Del nr: 22
Norrvik/Brunnsvik/Sörvik - WBAB
Del nr: 23
Håksberg/Landforsen - Ludvika kommun - inkl. icke fungerande vägföreningar
Del nr: 24
Ludvika - Ludvika kommun - Lokalgator Knutsbo
Del nr: 25
Ludvika - Ludvika kommun - Parkeringar Centrum
Del nr: 26
Ludvika - Ludvika kommun - Ickorbotten / Epadalen / Solsidan 1+2
Del nr: 27
Ludvika - Ludvika kommun - Golan / Jägarnäs / Nissbo
Del nr: 28
Ludvika - Ludvika kommun - Renstraktor / GC-traktor
Del nr: 29
Ludvika - LKFAB och LudvikaHem - Södra
Del nr: 30
Ludvika - LKFAB och LudvikaHem - Norra
Del nr: 31
Ludvika - WBAB
Del nr: 32
Ludvika - VB Kraft
Del nr: 33