172111-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Luleå: Reklam och marknadsföring
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Affärskommunikation.
Referensnummer: UH-2017-3
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79340000 Reklam och marknadsföring
II.1.4.
Kort beskrivning
Investeringar i Norrbotten AB har ett behov av kommunikationstjänster. Uppdraget kommer att omfattas av formgivning och grafisk kompetens, copy och text, marknadskommunikation med strategisk kommunikationsplanering, grafisk formgivning och layout, pictogram, professionell översättning till affärsengelska, webbdesign, bilder och foto, film, tryck samt varumärkesbyggande.
Omfattningen kan variera men uppskattningsvis finns ett behov av kommunikationstjänster de kommande åren på ca 1,8 MSEK för avtalsperioden.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 1 800 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79340000 Reklam och marknadsföring, 79310000 Marknadsundersökningar, 79800000 Tryckning och tillhörande tjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling kommer ramavtal att tecknas med 3-5 leverantörer.