2. Förfarande
Förfarande
Titel: Samlad Livsmedelsupphandling 2025
Beskrivning: Samlad livsmedelsupphandling med tre separata anbudsområden för successiva inköp inom områdena färskt kött, frukt och grönt inkl. potatis samt ägg från frigående höns och tredje anbudsområdet är Komplettering till måltidsproduktion med djupfryst ärtfärs samt storpack för laktosfri mjölk och laktosfri grädde. Observera att varje anbudsområde utvärderas och tilldelas separat.
Intern identifierare: 2025-O002770
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Titel: Administrativa föreskrifter - Över tröskelvärde (10)
Beskrivning: Region Skåne inbjuder intresserade Anbudsgivare att inkomma med anbud. Krav och villkor som framgår av upphandlingsdokumenten.Upphandlingen genomförs som ett öppet förfarande enligt LOU och är uppdelad i tre Anbudsområden. Anbudsmråde 1 Färskt Kött Anbudsområde 2 Frukt & grönt samt ägg Anbudsområde 3 Komplettering måltidsproduktion Anbud kan lämnas på ett (1) eller flera anbudsområden och varje Anbudsområde kommer att utvärderas och tilldelas separat.
Intern identifierare: 1849659-0
Ytterligare klassificering (cpv): 03142500 Ägg, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03212100 Potatis, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15500000 Mejeriprodukter
Del (anbudsområde): LOT-0002
Titel: Kravspecifikation Frukt & grönt samt ägg
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp inom området: Färsk frukt och grönt (inklusive potatis) samt ägg från frigående höns
Intern identifierare: 1856268-1
Ytterligare klassificering (cpv): 03142500 Ägg, 03200000 Spannmål, potatis, grönsaker, frukt och nötter, 03220000 Grönsaker, frukt och nötter, 03221000 Grönsaker, 03221100 Rotfrukter och rotknölar, 15300000 Frukt, grönsaker och liknande produkter, 15310000 Potatis och potatisprodukter
Del (anbudsområde): LOT-0003
Titel: Kravspecifikation Färskt kött
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp inom området: Färskt Kött
Intern identifierare: 1856447-2
Ytterligare klassificering (cpv): 15100000 Animaliska livsmedel, kött och köttprodukter, 15110000 Kött
Del (anbudsområde): LOT-0004
Titel: Kravspecifikation Komplettering måltidsproduktion
Beskrivning: Upphandlingen avser ramavtal för successiva inköp inom området: Komplettering till måltidsproduktion (djupfryst ärtfärs samt storpack för laktosfri mjölk och laktosfri grädde)
Intern identifierare: 1856453-3
Ytterligare klassificering (cpv): 15500000 Mejeriprodukter