172182-2024 - Konkurrensutsättning
Sverige – Anläggningsarbete – Kista äng E5, finplanering
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem
Byggentreprenader
2. Förfarande
Förfarande
TitelKista äng E5, finplanering
BeskrivningObjektet avser gatu- och parkbyggnad, vägar, VA, belysning och trafiksignal inom exploateringsområde Kista Äng. I området ska det byggas åtta bostadskvarter med lokaler, låg- och mellanstadieskola, förskolor, torg samt park. För mer information om projektet, se https://vaxer.stockholm/projekt/kista-ang/
Intern identifierareE2024-00670
Typ av förfarandeSelektivt
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artByggentreprenader
Huvudklassificering (cpv): 45000000 Anläggningsarbete
Ytterligare klassificering (cpv): 45231100 Allmänna bygg- och anläggningsarbeten: rörledningar
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
BeskrivningKista äng E5, finplanering
Intern identifierareKista äng E5, finplanering