172196-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Härnösand: Medicinska hjälpmedel
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Sittdynor och positioneringsstöd/kudde
Referensnummer: 19RS12556
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33196000 Medicinska hjälpmedel
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling omfattar köp av Sittdynor och positioneringsstöd/kudde till Hjälpmedel Västernorrland enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt. Upphandlingen är indelad i nio (9) stycken varugrupper.
Upphandlingsföremål
Denna upphandling omfattar köp av Sittdynor och positioneringsstöd/kudde till Hjälpmedel Västernorrland enligt beskrivning i Kravspecifikation och Mall för upphandlingskontrakt. Upphandlingen är indelad i nio (9) stycken varugrupper:
Tryckfördelande sittdyna
Tryckavlastande sittdyna A
Tryckavlastande sittdyna B
Tryckavlastande sittdyna skum och luft utan pump
Tryckavlastande sittdyna, hög luftgenomsläpplighet
Positionerande och tryckavlastande sittdyna, luft utan pump
Positionerande och tryckavlastande sittdyna, luft med pump
Positionerande och tryckavlastande sittdyna, gel med skumbas
Positioneringsstöd
Hjälpmedelsverksamheten har i uppdrag att lagerhålla och distribuera hjälpmedel till brukare i eget boende.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33180000 Funktionellt stöd, 39516110 Kuddar
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen