172243-2021 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Social omsorg med inkvartering
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Socialt arbetskooperativ för vuxna med missbruk-/beroendeproblematik 2021
Referensnummer: 20/23
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85311000 Social omsorg med inkvartering
II.1.4.
Kort beskrivning
Skånes Kommuner genomför upphandling av sociala arbetskooperativ med boende för vuxna med missbruk-/beroendeproblematik. I upphandlingen deltar följande 46 kommuner från Skåne, Halland och Kronoberg: Alvesta, Bjuv, Bromölla, Burlöv, Båstad, Eslöv, Falkenberg, Halmstad, Helsingborg, Hylte, Hässleholm, Höganäs, Hörby, Höör, Klippan, Kristianstad, Kävlinge, Laholm, Landskrona, Lessebo, Ljungby, Lomma, Lund, Malmö, Markaryd, Osby, Perstorp, Simrishamn, Sjöbo, Skurup, Staffanstorp, Svalöv, Svedala, Tingsryd, Tomelilla, Trelleborg, Uppvidinge, Varberg, Vellinge, Växjö, Ystad, Åstorp, Älmhult, Ängelholm, Örkelljunga och Östra Göinge.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Skånes Kommuner har under 2020 genomfört en upphandling av behandling och omvårdnad i HVB för vuxna personer med missbruks-/beroendeproblematik och även en upphandling av öppenvård för samma målgrupp. Den nu aktuella upphandlingen ska ses som ett komplement till nämnda upphandlingar för att fånga upp behovet av alternativa former för samma målgrupp i icke tillståndspliktiga verksamheter som erbjuder arbetsinriktad social rehabilitering i arbetskooperativ (dygnsvård). Genom att uppdragsgivarna genomför upphandlingen samordnat ökar förutsättningarna för att de aktuella tjänsterna håller en enhetlig kvalitet. Den centraliserade avtalsuppföljningen verkar för att kvaliteten upprätthålls under hela avtalsperioden.