172244-2022 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Psykiatrisk eller psykologisk vård
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
NPF-utredning
Referensnummer: HSN 256-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling avser utredning av neuropsykiatrisk funktionsnedsättning av barn, ungdomar och vuxna på plats i Västerbotten och omfattar:
• Anamnes • Medicinsk utredning • Psykologisk utredning • Återgivning
Avser barn och ungdomar med huvudfrågeställning autismspektrumtillstånd eller ADHD eller en kombination av dessa.
Avser vuxna med huvudfrågeställning autismspektrumtillstånd, personlighetsstörning eller dessa i samsjuklighet med ADHD.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 38 400 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85121270 Psykiatrisk eller psykologisk vård, 85100000 Hälsovårdstjänster, 85121200 Medicinska specialisttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Regionen uppskattar behovet av utredningar av barn- och ungdomar till ca 25 - 50 per år och antalet utredningar av vuxna till ca 100 - 200 utredningar per år.
Maximal volym som kan avropas är totalt 1 000 utredningar under ramavtalets löptid.
Regionen garanterar inte en viss volym eller ett visst värde under avtalstiden då behovet är beroende av vårdmängd, budgetbeslut och riktade ekonomiska medel.