172260-2018 - ResultatSverige-Osby: Kyl- och ventilationsutrustning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Fastighetstekniska arbeten 2018
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser ramavtal med successiva avrop efter behov när det gäller fastighetstekniska arbeten inom olika yrkesområden som avser underhålls- och reparationsarbeten, samt nybyggnation, om- och tillbyggnadsarbeten. Anbud kan lämnas på flera olika yrkes- och geografiska områden. Följande områden omfattas: byggnadsarbeten, golvarbeten, ventilationsarbeten, kyltekniska arbeten och VS-arbeten. Olika avtalstider gäller för de olika områdena.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
42500000 Kyl- och ventilationsutrustning, 42510000 Värmeväxlare, luftkonditionerings- och kylutrustning samt filtreringsapparater, 42512300 Värme-, ventilations- och luftkonditioneringsenheter, 45210000 Byggnadsanläggning, 45211000 Anläggningsarbeten för flerfamiljshus, 45211100 Bygg- och anläggningsarbeten för bostäder, 45211200 Byggnation av servicehus, 45211300 Byggnation av bostäder, 45212000 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för fritidsaktiviteter, idrott, kultur, inkvartering och restaurangverksamhet, 45212100 Byggnadsarbete i samband med fritidsanläggningar, 45212200 Bygg- och anläggningsarbeten: idrottsanläggningar, 45212300 Anläggningsarbeten för konst- och kulturbyggnader, 45212500 Ombyggnad av kök eller restaurang, 45214000 Bygg- och anläggningsarbeten: undervisnings- och forskningsbyggnader, 45214100 Bygg- och anläggningsarbeten: förskolebyggnader, 45214200 Bygg- och anläggningsarbeten: skolbyggnader, 45215200 Bygg- och anläggningsarbeten: byggnader för socialtjänsten, 45311000 Installation av elektriska ledningar och kopplingsarbeten, 45315000 Elektriska installationer av värme och övrig elektrisk utrustning för byggnader, 45315100 Eltekniska installationer, 45320000 Isoleringsarbeten, 45330000 Rörmokeriarbeten, 45331000 Installation av värme, ventilation och luftkonditionering, 45430000 Golvbeläggning och väggbeklädnad, 45453000 Reparation och renovering, 45453100 Renoveringsarbeten, 45454000 Ombyggnadstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen