172380-2017 - ResultatSverige-Lidingö: Skanning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Skanningtjänster av Stadens handlingar.
Referensnummer: 16/234
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79999100 Skanning
II.1.4.
Kort beskrivning
Orientering om uppdraget:
Lidingö stad, Stadsledningskontoret, har fått i uppdrag att upphandla kontrakt avseende skanningstjänster av Stadens handlingar till Lidingö stad (Staden).
Staden står inför en omfattande ombyggnation av stadshuset där målet är att Stadens anställda ska arbeta mer digitalt, och där den mesta pappershanteringen ska försvinna. Det betyder att allt arbetsmaterial som en tjänsteman har på sitt rum ska kunnas skannas in av extern leverantör. I detta ingår dessutom digitalisering av Stadens stadsarkiv där framöver ett E-arkiv kommer användas, därför kommer det finnas behov av att skanna yttligare handlingar från Stadens befintliga stadsarkiv.
I uppdraget ingår också att lagra fysiska papper/handlingar på plats hos leverantören för eventuell eftersökning eller destruering.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen