172407-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Ljungby: Avfallstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Renhållningsentreprenad
Referensnummer: TK2022/0212
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
90500000 Avfallstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Hämtning av kommunalt avfall, slamsugning, högtrycksspolning, containertransport med mera.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
63111000 Containerhantering, 90510000 Avfallshantering, 90511000 Sophämtning, 90513600 Avlägsnande av slam
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Inbjudan
Ljungby kommun bjuder in till att lämna anbud enligt nedan. I detta upphandlingsdokument finns alla nödvändiga uppgifter, krav och villkor för att lämna anbud.
Allmänna krav
Vid entreprenadens start ska alla krav under kapitel 3 vara uppfyllda eller kunna uppfyllas.
Samtliga krav som specificeras i kravspecifikationen och avtalsvillkoren ska ingå i entreprenaden och utföras inom ramen för ersättningar enligt À-prislistan, om inte annat anges.
Entreprenören får inte på eget initiativ upphöra med hämtningen från någon fastighet utan att beställaren underrättas om detta och det finns godtagbara skäl som anges i upphandlingsdokumentet eller annat skäl som beställaren kan godkänna.
Entreprenören ska lämna de uppgifter för statistik och beräkning av nyckeltal som beställaren begär för samtliga avfallsslag som ingår i uppdraget, och med den regelbundenhet beställaren kräver. På begäran ska vågsedlar kunna uppvisas.
Uppföljning med krav på skriftlig redovisning kan komma att göras för samtliga krav och avtalsvillkor. Entreprenören är skyldig att underkasta sig den kontroll samt följa de direktiv som beställaren anger. Se även 5.3.2 Samordning samt uppföljning av drift, avtal och kvalitet.