172451-2017 - ResultatSverige-Huddinge: Hälso- och sjukvård samt socialvård
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Enstaka platser i särskilt boende för personer över 65 år.
Referensnummer: 2016-026
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård
II.1.4.
Kort beskrivning
Huddinge kommun driver idag flertalet boenden i egen regi.
Målet med upphandlingen är dels att tillgodose kommunens behov av enstaka platser hos extern part som ett komplement till egen regiverksamhet, samt att tillgodose behovet av boendeplatser med specialinriktningar som kommunen inte bedriver i egen regi såsom exempelvis boenden för personer med psykiatrisk funktionsnedsättning och boenden för personer med demenssjukdom i kombination med andra särskilda behov.
Upphandlingen består av följande anbudsområden:
— Somatik, korttidsplats,
— Somatik, permanent plats,
— Demensinriktning, kortidsplats,
— Demensinriktning, permanent plats,
— Demensinriktning och särskilda behov, kortidsplats,
— Demensinriktning och särskilda behov, permanent plats,
— Psykiatrisk funktionsnedsättning, kortidsplats,
— Psykiatrisk funktionsnedsättning, permanent plats.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
85000000 Hälso- och sjukvård samt socialvård, 85100000 Hälsovårdstjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen