Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Drift och Underhåll Järnväg
Referensnummer: SH 2021/300
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Stockholms Hamnar har högt ställda krav inom hållbarhet och miljö. Bolaget arbetar systematiskt med att minska sin påverkan på miljön samt att styra verksamheten mot en mer hållbar framtid. En del i miljö- och godstransportarbetet är att möjliggöra järnvägstransporter av gods till containerhamnen i Norvik, energihamnen i Värtan och till cementindustrin i Liljeholmen. Dessa järnvägsanläggningar ägs av Stockholms Hamnar och ansluter till Trafikverkets spåranläggning. Upphandlingen omfattar följande tjänster:
• Drift
• Underhåll
• Avropstjänster
• Verksamhetsstöd
Kontraktstid är 4 år med en möjlighet för Beställaren att förlänga kontraktstiden två gånger med ytterligare 2 år. Härigenom kan kontraktstiden maximalt bli 8 år.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 6 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er) 50200000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster avseende flygplan, järnvägar, vägar och marin utrustning, 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning, 50225000 Renovering av järnvägsspår
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Kontraktstid är 4 år med en möjlighet för beställaren att förlänga kontraktstiden två gånger med ytterligare 2 år. Härigenom kan kontraktstiden maximalt bli 8 år.