Anbud eller anbudsansökningar ska skickas till ovannämnda adress
För elektronisk kommunikation behövs verktyg och anordningar som inte är allmänt tillgängliga. Obegränsad, fullständig och direkt tillgång till dessa verktyg och anordningar kan kostnadsfritt erhållas via: https://www.kommersannons.se/elite/Account/CreateAccount.aspx
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gas, gasblandningar och gasol
Referensnummer: 2023-00415
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod 24100000 Gaser
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser Gas, gasblandningar och gasol. Upphandlande myndighet är Östra Göinge kommun och agerar i denna upphandling som en inköpscentral enligt LOU anslutna kommuner samt hel- och delägda bolag. Efter genomförd upphandling avser Östra Göinge kommun att teckna ramavtal där andra upphandlande myndigheter och beställande enheter är avropsberättigade. Upphandlande myndighet avser teckna ramavtal för perioden fr.o.m. 2023-05-01 t.o.m. 2025-04-30 med möjlighet till förlängning i två (2) år med ett (1) år i taget, med tillhörande hyresavtal.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde Värde exkl. moms: 2 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
Huvudsaklig plats för byggnation/anläggning eller utförande:
Skåne län
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen