2. Förfarande
Förfarande
Titel: Systemstöd koncernredovisning (koncernkonsolideringssystem)
Beskrivning: Upphandling avseende Systemstöd för koncernredovisning (koncernkonsolideringssystem). Västerås stad inbjuder till att lämna anbud i den samordnade upphandlingen av Systemstöd för koncernredovisning (koncernkonsolideringssystem) där leverantören har ett helhetsansvar för leveransen. Avtalstid är 5 år med rätt för Köparen att förlänga avtalet med upp till 4 år med oförändrade villkor. Längsta möjliga avtalstid är 9 år.
Typ av förfarande: Öppet
Förfarandet är påskyndat: nej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Varor
Huvudklassificering (cpv): 48000000 Programvara och informationssystem
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0001
Intern identifierare: urn:eavrop:mdn:ProcurementProject:88761:Lot:1
Ytterligare klassificering (cpv): 48440000 Programvara för finansiell analys och redovisning, 48441000 Programvara för finansiell analys, 48443000 Programvara för redovisning, 48812000 Ekonomiska informationssystem, 72212440 Programvaruutvecklingstjänster för finansiell analys och redovisning
Optioner:
Beskrivning av alternativen: Optioner i form av konsulttjänster för anpassning och avveckling samt utbildning