172513-2020 - ResultatSverige-Växjö: Säkerhetstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Bevakningstjänster
Referensnummer: KS 2019-00049
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
79710000 Säkerhetstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlingen avser väktartjänster för bevakning, trygghetsjour med mera av beställarnas fastigheter och verksamheter.
Upphandlande myndighet är Växjö kommun, Vidingehem, Växjöbostäder, Växjö Fastighetsförvaltning
AB (Vöfab) och Växjö Pastorat. Upphandlingen administreras av Växjö kommuns upphandlingsenhet. Ansvarig upphandlare är Magnus Bringhed, magnus.bringhed@vaxjo.se.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
79711000 Larmövervakningstjänster, 79714000 Övervakningstjänster, 79715000 Patrullering
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
— Rondering av objekt, invändig/utvändig
— Larmutryckning med åtgärd
— Nyckelhantering
— Öppning/stängning
— Stationär bevakning, rondering och ordningsvakt på beställning
— Receptionsbemanning väktare och receptionsbemanning ordningsvakt på beställning
— Larmcentral för störningsärenden med trygghetsjour och låsöppning
— Föra statistik över utförda tjänster
— Medverkan vid kommunens samverkansmöten och avstämningar
Kompletterande information
Upphandlingsdokument hämtas hem från Växjö kommuns webbplats under adress: www.vaxjo.se/upphandling eller via www.opic.com. Eventuella förtydliganden och kompletteringar för annonserad upphandling kommer att införas löpande på denna webbplats. Ni anger er e-postadress för att erhålla automatisk uppdatering av de eventuella förändringar som gäller efterfrågad upphandling. Observera! Om ni erhållit underlag på annat sätt, så måste ni själva bevaka eventuella förändringar på www.vaxjo.se/upphandling. Kontakta ansvarig upphandlare om ni önskar underlag utan att ange e-postadress.
Frågor med anledning av upphandlingen kan under anbudstiden ställas i första hand med hjälp av funktionen "Frågor och svar" i TendSign. Sista datum för frågor är 24.4.2019.
Endast publicerade skriftliga svar och förtydliganden lämnade av upphandlande myndighet är att se som giltiga förtydliganden av upphandlingsdokumentet.