172522-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Halmstad: Soptunnor
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Källsorteringsmöbler
Referensnummer: HEM 2023/00048
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
39224340 Soptunnor
II.1.4.
Kort beskrivning
Syftet med upphandlingen är att skapa attraktiva erbjudanden av källsorteringsmöbler till HEM:s kunder. Kunderna är främst företag och verksamheter med behov att effektivisera och underlätta avfallshanteringen i sin inomhusmiljö med klimatsmarta lösningar.Målet för HEM är att teckna ramavtal med en leverantör för ett partnerskap och en långsiktig avtalsrelation där affären kan utvecklas.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39122100 Skåp, 39135100 Sorteringsfack, 44616200 Avfallstunnor
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Syftet med upphandlingen är att skapa attraktiva erbjudanden av källsorteringsmöbler till HEM:s kunder. Kunderna är främst företag och verksamheter med behov att  effektivisera och underlätta avfallshanteringen i sin inomhusmiljö med klimatsmarta lösningar på produkter.Målet för HEM är att teckna ramavtal med en leverantör för ett partnerskap och en långsiktig avtalsrelation där affären kan utvecklas.
Systematiskt kvalitetsarbete
Anbudsgivare ska ha rutiner för kvalitetssäkring som säkerställer att uppdraget utförs på ett sådant sätt att överenskommen omfattning och kvalitet uppnås och upprätthålls under hela avtalets löptid.
Anbudsgivare kan uppfylla krav ovan genom nedan angivna alternativ:
Certifikat enligt ISO 9001 eller likvärdigteller
Internt likvärdigt kvalitetsledningssystem
Anbudsgivarens interna systematiska kvalitetsarbete ska som minst omfatta:
kvalitetspolicy
kvalitetsmål
handlingsplan kopplad till kvalitetsmål
rutin för kompetensutveckling i kvalitetsfrågor för personalen
rutin för registrering av myndighetskrav, beslut och föreskrifter som rör verksamheten
rutin för hur underleverantörernas arbete kvalitetssäkras
rutin för registrering och hantering av avvikelser och förbättringar
årlig intern och/eller extern revision av det kvalitetsledningssystemet som omfattar offererad tjänst
Kraven på systematiskt kvalitetsarbete enligt ovan ska uppfyllas senast vid avtalsstart, och ska accepteras av anbudsgivaren.
Kvalitetsledningssystemet ska vara dokumenterat och på begäran kunna redovisas för HEM.
Exempel på verifikationBevis på att kravet om kvalitetsledningssystem är uppfyllt ska lämnas vid begäran och kan utgöras av:
Kopia av gällande tredjepartscertifikat eller Kopia av protokoll för opartisk genomförd intern eller extern revision av kvalitetsledningssystemet.
Protokollet ska i förekommande fall vara daterat, högst ett (1) år gammalt och undertecknat av revisor.