172570-2026 - Konkurrensutsättning
Sverige – Livsmedel, drycker, tobak o d – Livsmedel - Storkök
Meddelande om upphandling eller koncession – standardsystem - Meddelande om ändring
Varor
2. Förfarande
Förfarande
TitelLivsmedel - Storkök
BeskrivningUpphandlingen avser ett ramavtal för livsmedel med succesiva avrop från Sundsvalls- och Timrå kommun. Upphandlingen omfattar de verksamheter i kommunerna som anses vara storkök. För mindre enheter och kommunala bolag kommer särskild upphandling genomföras. Den totala volymen för respektive kommun fördelar sig enligt nedan; · Sundsvalls kommun ca 88 mnkr/år · Timrå kommun ca 18 mnkr/år
Typ av förfarandeÖppet
Förfarandet är påskyndatnej
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets artVaror
Huvudklassificering (cpv): 15000000 Livsmedel, drycker, tobak o d
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde)LOT-0001
Intern identifierareurn:eavrop:mdn:ProcurementProject:97949:Lot:1
Optioner
Beskrivning av alternativen1 + 1 år