172607-2020 - ResultatSverige-Värnamo: Undervisning och utbildning
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildningsinsats inom Kvalificerad 3D-printtekniker
Referensnummer: UHN.2020.43
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Campus Värnamo skapar möjligheten till högre utbildning på nära håll. Utbildningarna bedrivs på högskole- eller yrkeshögskolenivå. Gemensamt för alla kurser och utbildningar är att de styrs av efterfrågan från näringslivet och bygger därmed på nära samverkan med dem men även med akademi och offentlig sektor.
Fokusområdet för denna upphandling är alltså riktad till er som har färdigheter enligt nedan:
3D-printning, dess möjligheter och begränsningar
Processen för 3D-printning
Olika teknologier för 3D-printning och dess användningsområden
Materialkunskap för 3D-printning – polymera material, metaller, biomaterial samt olika metoder för efterbehandling
Materialval utifrån ett hållbarhetsperspektiv
Produktutvecklingsprocessen, optimering och konstruktion
Prototyp- och serietillverkning inom 3D-printning
3D-scanning
Produktionsekonomi och underhåll
Arbetsmiljö och säkerhet
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
3D-printteknik 1, 25 Yhp + 3D-printteknik 2, 25 Yhp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
80000000 Undervisning och utbildning, 48000000 Programvara och informationssystem, 72000000 IT-tjänster: konsultverksamhet, programvaruutveckling, Internet och stöd
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
CCampus Värnamo skapar möjligheten till högre utbildning på nära håll. Utbildningarna bedrivs på högskole- eller yrkeshögskolenivå. Gemensamt för alla kurser och utbildningar är att de styrs av efterfrågan från näringslivet och bygger därmed på nära samverkan med dem men även med akademi och offentlig sektor.
Material och miljö, 25 yhp
Del nr: 2
Optimering och konstruktion 1, 25 yhp + Optimering och konstruktion 2, 25 yhp
Del nr: 3
3D-printteknik 3, 25 Yhp
Del nr: 4
Produktionsekonomi och underhåll, 25 Yhp
Del nr: 5
3D-printteknik 4, 50 Yhp
Del nr: 6