172632-2019 - ResultatSverige-Örebro: Låssmedstjänster
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Lås- och låstjänster
Referensnummer: 2.4.2 - 00348/2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
98395000 Låssmedstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av lås och låstjänster till Örebro universitet.
Uppdraget avser ramavtal på låsprodukter med tillhörande tjänster till Örebro universitet.
Med låsprodukter avses ingående delar i dörrmiljöer inklusive tillbehör t.ex. cylindrar, mekaniska- och elektriska låskistor, dörrstängare, nycklar mm. Med tillhörande tjänster avses framförallt felsökningsarbeten samt reparationer och underhåll av ingående delar.
Upphandlingen omfattar campus Örebro, campus USÖ och campus Grythyttan. Huvuddelen av inköpen sker i dagsläget till campus Örebro.
Mer detaljer kring föremålet för upphandling framgår av bilaga 1, Kravspecifikation.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingsobjekt
Typ av kontrakt och kontraktstid
Ramavtal med kontraktsstart 2019-04-01 eller från ömsesidig signering. Kontraktet löper t.o.m. 2021-03-31. Örebro universitet har därefter rätt att förlänga kontraktet med 1+1 år. Begäran om förlängning ska delges leverantören senast tre (3) månader innan kontraktsslut.
Vid eventuell förskjutning av kontraktsstart förlängs kontraktstiden med motsvarande förskjutning.