172699-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Stockholm: Undervisning och utbildning
Sociala tjänster och andra särskilda tjänster – offentliga kontrakt
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Utbildning inom röjande signaler (RÖS).
Referensnummer: 17FMV2825
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
80000000 Undervisning och utbildning
II.1.4.
Kort beskrivning
Denna upphandling syftar till att skapa ett ramavtal kring utbildning av Röjande Signaler.
Området RÖS handlar om Röjande signaler (compromising emanations), dess uppkomst och skyddstekniker, aktuella regelverk vad gäller hantering, verifiering, mätning, samt NATOs och EUs reglemente vad gäller Tempest (engelska kodordet för röjande signaler) och dess implementering i Sverige.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 3 600 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen omfattar 3 utbildningar:
1. Grundkurs 1:
RÖS/Tempest Tekn kurs Övers Del 1 o 2 GK (LOGGK643D222).
Estimerad omfattning: 1-2 ggr. per år.
2. Grundkurs 2:
Certifierande kurs RÖS-mtrl-verifiering (LOGGK202D044).
Estimerad omfattning: 2-6 ggr. per år.
3. Fortsättningskurs:
RÖS materiel FK (LOGFK635D212).
Estimerad omfattning: 2-3 ggr. per år.