172701-2023 - ResultatSverige-Norrköping: Kemiska produkter
Meddelande om tilldelning av kontrakt
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Ramavtal leverans av tvättkemikalier Kriminalvårdens större tvätterier
Referensnummer: 2023-1024
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
24000000 Kemiska produkter
II.1.4.
Kort beskrivning
Kriminalvården har ett antal anstalter med lite större tvätteriverksamhet. För denna verksamhet finns behov av inköp av tvättkemikalier i större förpackningar och behov av vissa tjänster såsom konsultation, utbildning och uppföljning.
Denna upphandling avser ett ramavtal för ovanstående produkter och tjänster. Ramavtalet består av flera ramavtalsleverantörer där respektive kontrakt avropas som förnyad konkurrensutsättning. Varje enskild anstalt avropar ett eget kontrakt.
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
39831000 Tvättmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling avser ett ramavtal för ovanstående produkter och tjänster. Ramavtalet består av flera ramavtalsleverantörerna där respektive kontrakt avropas som förnyad konkurrensutsättning. Varje enskild anstalt avropar ett eget kontrakt.