See the notice on TED website
2. Förfarande
Förfarande
Titel: Frivillig förhandinsyn - Drift och underhåll tvärbana signal
Beskrivning: Upphandlingen avser drift- och underhåll avseende signalsäkerhetsanläggningen på Tvärbanan (Sickla-, Solna- och Kistagrenen). I Entreprenörens uppdrag ingår bland annat följande: - Tillhandahålla drift- och underhåll av signalsäkerhetsanläggningen, - Ansvar för signalsäkerhetsanläggningens funktionalitet, säkerhet och driftssäkerhet under avtalstiden, vilket innefattar att Entreprenören svarar för att aktivt förebygga och minimera problem och störningar, - Systematiskt övervaka signalsäkerhetsanläggningens status, - Planera och utföra drift och underhåll samt dokumentera verkställd besiktning, - Genomföra regelbundna besiktningar och kontroller av signalsäkerhetsanläggningen i syfte att säkerställa driftsäkerhet genom att upptäcka och åtgärda risker för fel, och identifiera behov av planerat underhåll, samt samordning av egna arbeten och i förekommande fall samordna/delta i samordning av gemensamma arbeten, samt - Rapportera till beställaren och delta på de möten som erfordras för uppdragets fullföljande. Avtalstiden är 8 år med en option på 4 års förlängning.
Intern identifierare: TN 2022-0163
Typ av förfarande: Förhandlat förfarande utan föregående meddelande om upphandling
Föremålet för upphandlingen
Kontraktets art: Tjänster
Huvudklassificering (cpv): 50220000 Reparation, underhåll och tillhörande tjänster för järnvägar och annan utrustning
5. Del (anbudsområde)
Del (anbudsområde): LOT-0000