172812-2019 - PlaneringSverige-Överkalix: Kollektivtrafik på väg
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Förhandsannons Linjetrafik Norrbotten 2020
Referensnummer: 2019-04-10
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
60112000 Kollektivtrafik på väg
II.1.4.
Kort beskrivning
Länstrafiken i Norrbotten AB har för avsikt att upphandla kollektivtrafik i länet med trafikstart i december 2020. Följande linjer är är aktuella för upphandling 14, 15, 21, 23, 28, 29, 30, 31, 32, 44, 53, 54, 63, 201-213, 242, 265, 266.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
Upphandling av linjetrafik i Norrbotten
Del nr: 0
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
60100000 Vägtransporter
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Upphandlingen berör stomlinjer i länet samt lokala linjer i Boden, Piteå, Älvsbyn