172884-2017 - KonkurrensutsättningSverige-Falkenberg: Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
Meddelande om upphandling – försörjningssektorerna
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/25/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Elnätsmaterial.
Referensnummer: 2017-0000
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
31000000 Elektriska maskiner, apparater och förbrukningsvaror samt elektrisk utrustning; belysning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandling av elnätsmaterial till Falkenbergs Energi AB.
Inbjudan:
Falkenbergs Energi AB inbjuder härmed intresserade Leverantörer att lämna anbudsansökan på Elnätsmaterial.
Upphandlingen omfattar Projektleveranser/Förrådsleveranser av elnätsmaterial för nätbyggnation, beslysningsmaterial samt ägande och administration av konsignationslager.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
31600000 Elektrisk utrustning, 31680000 Elektrisk utrustning och tillbehör, 31681000 Eltillbehör, 32500000 Telekommunikationsmateriel, 32560000 Fiberoptiska material, 32561000 Fiberoptiska kopplingar, 44300000 Kabel, lina och tillhörande produkter, 44320000 Kabel och tillhörande produkter, 44322000 Kabeltillbehör
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Denna upphandling ska leda till avtal som tecknas med en leverantör.
Omfattning:
Falkenbergs Energi AB avser att teckna ramavtal för leveranser av elnätsmaterial, inklusive kabel, belysningsmaterial.
I Leverantörens åtagande ingår även ägande och administration av konsignationslager hos Beställaren.
Upphandlingens värde fördelat på 4 år uppskattas till ca 24 000 000 (SEK). Upplysningen om uppskattat värde lämnas som information och innebär ingen förpliktelse för Beställaren.