172920-2023 - PlaneringSverige-Linköping: Byggnadsinspektion
Förhandsmeddelande
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
RFI - Entreprenadbesiktningar
Referensnummer: UC-2023-142
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71315400 Byggnadsinspektion
II.1.4.
Kort beskrivning
Region Östergötland ska upphandla besiktning av entreprenadarbeten som utförs i och i direkt
anslutning till de byggprojekt som enheten Byggprojekt utför på uppdrag från Regionfastigheter.
Avrop ska kunna göras för ett helt byggprojekt omfattande hjälp med granskning av handlingar i
tidiga skeden, platsbesök under produktion med tillhörande dokumentation samt besiktning av
entreprenaden med förbesiktningar, slutbesiktning och garantibesiktning och i förekommande fall
leveransbesiktning. Det kan också bli aktuellt att avropa bara delar av ovanstående vid behov.
Uppdragen kommer främst röra Regionens egenägda fastigheter men viss besiktning kan förekomma
i inhyrda lokaler där Regionen har verksamhet. Enskilda uppdrag rörande utredningar kan även
avropas direkt från Regionfastigheter eller av deras upphandlade leverantörer. Uppdraget utförs mot
beställarorganisation Byggprojekt.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71630000 Teknisk besiktning och provning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen