172923-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Vellinge: Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Markförhandlingskonsult
Referensnummer: UH-2019-56
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
Vellinge kommun har, från tid till annan, behov av markförhandlingstjänster i kommunens projekt. I projekten anlitas markförhandlingskonsult för uppdrag under någon del av projekten. Vellinge kommun har redan anlitat markförhandlingskonsult i vissa av beställarens pågående projekt som inte omfattas av denna upphandling, således omfattar denna upphandling endast uppdrag i kommande projekt. Vellinge kommun garanterar ingen uppdragsvolym.
Ett uppdrag som kan bli aktuellt är att utföra markförhandling med ett 100-tal privata fastighetsägare, för kommunens möjlighet att valla in Näset för skydd mot förhöjda vattennivåer.
Uppdrag kommer framförallt att avropas från Vellinge kommuns tillväxtavdelning, men hela kommunen är avropsberättigad. I undantagsfall kan beställaren för vissa specifika projekt komma att genomföra separat upphandling av ett uppdrag som i annat fall hade kunnat omfattas av ramavtalet.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
71240000 Arkitekt-, ingenjörs- och planeringstjänster, 71248000 Projektövervakning och dokumentation, 71300000 Ingenjörstjänster, 71310000 Byggtekniska konsulttjänster och byggnadstjänster, 71530000 Konsulttjänster för bygg- och anläggningsarbeten, 79412000 Finansiella konsulttjänster
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen