172924-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Lund: Underhåll av telekommunikationsutrustning
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Serviceavtal för växel och hänvisningssystem 2020
Referensnummer: V 2019/713
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
50330000 Underhåll av telekommunikationsutrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Bakgrund
Lunds universitet har idag en modern IP-baserad telefonväxel från Avaya som betjänar ca 7 300 anknytningar fördelade på följande orter: Lund, Malmö, Helsingborg och Ljungbyhed. Centralt finns telefonister placerade i Lund.
Lunds universitet har därtill ett hänvisningssystem som heter Trio kopplat till telefonväxeln. Hänvisningssystemet Trio har moduler för telefonistarbetsplats samt användare ute i organisationen.
Lund6 663 anknytningar. Telefonister 6 bord fysiskt placerade på LDC, antal licenser är 10 st.
Malmö463 anknytningar fördelade på Clinical Research Centre (CRC), Konsthögskolan, Musikhögskolan och Teaterhögskolan.
Helsingborg150 anknytningar.
Ljungbyhed Trafikflyghögskolan TFHS24 anknytningar.
För mer information om vilken utrustning som finns hos Lunds universitet idag se bilaga 1.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
50331000 Reparation och underhåll av telekommunikationslinjer, 50332000 Underhåll av telekommunikationsinfrastruktur
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen