172928-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Helsingborg: Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Kommunikationslösning för individualiserad avfallsinsamling
Referensnummer: 19/0128
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
72220000 Systemtjänster och tekniska konsulttjänster
II.1.4.
Kort beskrivning
NSR har arbetat med utveckling för att finna lösningar där tömningen av kärl anpassas efter abonnents behov.
NSR har genomfört test av viss lösning inom ramen för ett s.k. OPI-avtal med företaget Bintel AB.
NSR har beslutat om en fördjupad testverksamhet som avser en lösning med ett system för kommunikation mellan kärlen (kommunikationsutrustning appliceras på kärlen) och NSR:s produktionssystem FetchPlanner. Geografiskt område är Helsingborgs stad och testen omfattar 4 000 kärl.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
32570000 Kommunikationsutrustning, 48100000 Programvara för särskild industri, 72100000 Rådgivning för maskinvara
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen