173018-2019 - KonkurrensutsättningSverige-Älvsjö: Skötsel av trädgårdar och parker
Meddelande om upphandling
Tjänster
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Upphandling av drift och underhåll av parkmark, inkluderande renhållning samt vinterväghållning på parkvägar, och skötsel av grönytor utmed trafikleder i Älvsjö
Referensnummer: 17-2019
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
77311000 Skötsel av trädgårdar och parker
II.1.4.
Kort beskrivning
AFA.21 Översiktlig information om objektet
Uppdraget avser utförande av drift och underhåll av parkmark, inkluderande renhållning samt vinterväghållning på parkvägar, och skötsel av grönytor utmed trafikleder inom Älvsjö.
Uppdraget omfattar följande delar:
ParkskötselParkskötsel innefattar tillsyn och skötsel av grönytor, träd och planteringar intill gator, utrustning och lekplatser samt hårdgjorda ytor och belysningsanläggningar på lekplatser och bollplaner.
RenhållningRenhållning innefattar sopning, patrullstädning och skräpkorgstömning. Omhändertagande av tjuvtippar och städning efter illegala boplatser.
VinterväghållningVinterväghållning innefattar halkbekämpning, snöröjning, kompletteringsröjning och sandupptagning. Tillsyn, jour och beredskap ingår.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: nej
II.2.
Beskrivning
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
77310000 Plantering och skötsel av grönområden, 90610000 Gaturenhållning och gatsopning, 90611000 Gaturenhållning, 90620000 Snöröjning, 90630000 Isröjning
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen