173024-2023 - KonkurrensutsättningSverige-Umeå: Medicinsk utrustning
Meddelande om upphandling
Varor
Rättslig grund:
direktiv 2014/24/EU
II.1.
Upphandlingens omfattning
II.1.1.
Benämning på upphandlingen
Gånghjälpmedel
Referensnummer: HSN 1190-2022
II.1.2.
Huvudsaklig CPV-kod
33100000 Medicinsk utrustning
II.1.4.
Kort beskrivning
Upphandlande myndigheter inbjuder er härmed att inkomma med anbud i enlighet med annonserade upphandlingsdokument. Upphandlingen omfattar ett ramavtal med delområden avseende gånghjälpmedel för löpande avrop under avtalstiden.
Upphandlande myndigheter är Region Västerbotten, Norrbotten och Jämtland-Härjedalen.
Upphandlingen administreras av upphandlingsenheten vid Region Västerbotten.
II.1.5.
Uppskattat totalt värde
Värde exkl. moms: 50 000 000,00 SEK
II.1.6.
Information om delar
Kontraktet är uppdelat i flera delar: ja
Anbud får lämnas för alla delar
II.2.
Beskrivning
II.2.1.
ISO 120303 Stödkäpp
Del nr: 1
II.2.2.
Ytterligare CPV-kod(er)
33100000 Medicinsk utrustning, 33141700 Ortopediska artiklar, 33141720 Gånghjälpmedel
II.2.4.
Beskrivning av upphandlingen
Ett ramavtal med delområden avseende gånghjälpmedel för löpande avrop under avtalstiden.
ISO 120306 Armbågskrycka anatomiskt handtag
Del nr: 2
ISO 120306 Armbågskrycka ställbar höjd
Del nr: 3
ISO 120306 Armbågskrycka barn/ungdom
Del nr: 4
ISO 120312 Axillarkrycka
Del nr: 5
ISO 120316 Gåbock
Del nr: 6
ISO 120316 Gåstativ
Del nr: 7
ISO 120606 Rollator framåtvända handtag
Del nr: 8
ISO 120606 Rollator bakåtvända handtag
Del nr: 9
ISO 120606 Rollator Utomhus
Del nr: 10
ISO 120606 Rollator RA
Del nr: 11
Rollator RA stora hjul
Del nr: 12
ISO 120612 Gåbord
Del nr: 13
ISO 120606 Rollator framför junior
Del nr: 14
ISO 120606 Rollator bakom barn/junior
Del nr: 15
ISO 120609 Gåstol barn
Del nr: 16
ISO 120609 Gåstol Vuxen
Del nr: 17
ISO 120606 Rollator framför barn
Del nr: 18